Summarize

Po piątkowym raporcie Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA), ceny kukurydzy na krótki czas poszybowały na poziom 8,4 dolarów za 1 buszel (około 35 litrów). Jest to najwyższy wynik w historii. Następnie ceny dość szybko spadły do poziomu 8 dolarów za 1 buszel.Stany Zjednoczone to największy na świecie eksporter kukurydzy. Z powodu wysokich cen amerykańskiej kukurydzy nabywcy hurtowi poszukują alternatyw. Brazylijska kukurydza kosztuje 350 dolarów za tonę i jest o 35 dolarów tańsza niż amerykańska kukurydza. Stąd też Japonia a nawet niektóre amerykańskie firmy zaczynają ją kupować. Niektóre firmy przerzucają się z kukurydzy na kanadyjską pszenicę. Korea Południowa przerzuca się z kukurydzy na indyjską pszenicę (kosztuje 324 dolary za tonę).

Malezja i Indonezja kupują kukurydzę z Pakistanu (kosztuje 325 dolarów za tonę). W tym tygodniu dużych zakupów dokonał również Egipt, który nabył rosyjską i ukraińską pszenicę kosztującą 314 dolarów za tonę.

Kraje z G20 próbują znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji. Do tego celu powołano Rapid Response Forum (Forum Szybkiej Odpowiedzi), które ma się zatroszczyć o działania mające zapobiec dalszemu pogorszeniu sytuacji.Komentarze

Skomentuj