Summarize

pszczoła

Brytyjscy badacze z Rothamsted dokonali odkrycia, które może pomóc w walce z pasożytem Varroa. Ten pasożyt niszczy kolonie pszczół na całym świecie. Naukowcom udało się opracować test wykrywający obecność pasożyta a także opracować środki do walki z nim w koloniach pszczół.

Z powodu pasożyta Varroa europejskie rodziny pszczele w ostatnich latach zostały w znacznym stopniu przetrzebione. Co ciekawe, hodowcy oraz naukowcy dysponują odpowiednim środkiem do walki z pasożytem. Problem polega jednak na tym, że intensywne stosowania tego środka sprawiło, że Varroa uodpornił się na jego działanie. Tym samym jego efektywność znacznie spadła. Brytyjskim naukowcom udało się zidentyfikować zmianę genetyczną, która pozwoliła na uodpornienie tych roztoczy.

Dzięki tym badaniom oraz opracowaniu odpowiedniego testu diagnostycznego możliwe będzie efektywne monitorowanie dystrybucji i częstości mutacji w różnych populacjach roztocza Varroa. To zaś będzie mieć bezpośrednie przełożenie na bardziej efektywną walkę z tym pasożytem.

Jak powiedziała szef badań prof. Lin Field „biorąc pod uwagę fakt, że pszczoły są niezbędnym składnikiem bioróżnorodności oraz mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe zapylając rośliny dokonane odkrycia oraz identyfikacja najlepszej możliwej strategii walki z roztoczami Varroa jest kluczowa. Nasza praca dostarcza nowe narzędzia, które pomogą troszczyć się o zdrowie kolonii pszczelich”.Komentarze

Skomentuj