Summarize

Niemiecki Bayer oraz szwajcarska Syngenta przedstawiły w czwartek 28 marca „plan działania” na rzecz pszczół będący odpowiedzią na propozycję Komisji Europejskiej, która proponuje zakazać stosowania trzech neonikotynoidów w czterech uprawach. Obie firmy przedstawiły komunikat, w którym możemy zapoznać się z planem, które proponuje w szczególności zwiększenie areału gruntów rolnych przeznaczonych pod uprawę roślin bogatych w nektar tak, aby dać pszczołom przestrzeń i środki odżywcze, których potrzebują. Ponadto, dwie firmy proponują program kontroli zdrowia tych owadów, który przewiduje detekcję śladów neonikotynoidów.

Bayer i Syngenta proponują także zwiększenie inwestycji w badania i rozwój nowych rozwiązań, które pozwolą na walkę z podstawowymi czynnikami wpływającymi na śmiertelność pszczół. Według dwóch firm chemicznych są to pasożyty oraz wirusy.

Firmy mają nadzieję, że ten plan pozwoli na wyjście z impasu w jakim znalazła się Unia Europejska w kwestii zdrowia pszczół. Komisja Europejska przewiduje wprowadzenie zakazu neonikotynoidów choć pierwsze głosowanie w gronie unijnych ekspertów nie przyniosło żadnych konkretnych rezultatów.Komentarze

Skomentuj