Summarize

Centrum Badań nad Trzodą Chlewną na Uniwersytecie Wegeningen testuje użycie piany azotowej do humanitarnego uboju zwierząt.Dzięki zastosowaniu tej metody świnie będą szybko stawały się nieświadome z powodu zbyt dużej ilości azotu. Ich zgon również nastąpi w krótkim czasie. Badania są związane z regulacjami Unii Europejskiej, które mówią, że świnie, drób oraz inne zwierzęta, które cierpią z powodu dużego bólu muszą być poddane eutanazji, jeśli nie ma żadnego praktycznego i ekonomicznego sposobu na złagodzenie bólu lub cierpienia.

Testowana metoda jest bardzo dobra dla zwierząt, ponieważ sprawia, że prawie natychmiast tracą przytomność po wejściu do piany gazu. Co więcej, nie jest ona wymagająca dla hodowców, gdyż nie wiążą się z nią żadne dodatkowe inwestycje, a sam ubój zwierząt jest prosty. Cały proces ubijania zwierząt tą metodą sprowadza się do wprowadzenia ich do specjalnej beczki, w której znajduje się duże stężenie azotu.

Badania na tą metodą zostały rozpoczęte w styczniu tego roku. Ich celem jest dowiedzenie, że dzięki niej zwierzęta tracą szybko przytomność i umierają bez stresu związane z brakiem tlenu. Oprócz sprawdzenia samej metody podczas badań zostaną opracowane standardowe procedury operacyjne. Metoda powinna pojawić się na rynku w drugiej połowie tego roku.Komentarze

Skomentuj