Summarize

Rzeczniczka Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska poinformowała, że z wyjątkiem młodej marchwi i białej cebuli, ceny warzyw i owoców są niższe niż przed rokiem.Kalafiory osiągnęły cenę 2,5 razy mniejszą niż przed rokiem i w chwili obecnej kosztują od złotówki do 1,5 zł za sztukę. Biała kapusta osiąga identyczną cenę, co oznacza spadek ceny o 10-20 procent w stosunku do roku ubiegłego.

Znacznie potaniały także ogórki gruntowe i pomidory spod osłon. Za te drugie trzeba zapłacić od 2,50 do 3,60 zł za kilogram. Młode ziemniaki w hurcie osiągalne są za 26 groszy za kg, a w tym samym czasie roku 2011 kosztowały 0,8-1,0 zł/kg.

Na rynku owoców praktycznie wszędzie widoczny jest spadek cen. Wyjątkiem są wiśnie, które kosztują 5-6 zł/kg, co oznacza zachowanie cen z roku ubiegłego. Tańsze niż przed rokiem są natomiast czereśnie i maliny, które w Broniszach kosztują odpowiednio 5-9 zł/kg i 7-10 zł/kg. Rok temu ceny malin zaczynały się od 12 zł/kg. Staniały także porzeczki (kosztują od 8 zł za kilogram), jagody leśne (9-10 zł/kg) i agrest (od 10 zł/kg). W przypadku truskawek należy liczyć się z wydatkiem od 6 zł za kilogram, co w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku jest ceną znacznie niższą.

Wszystko wskazuje na to, że owoce w tym roku będą jeszcze tańsze. Taki stan rzeczy jest wywołany upalną pogodą, która przyspiesza ich dojrzewanie.

Źródło: PAPKomentarze

Skomentuj