Summarize

trzoda chlwena

Prognozy dotyczące cen trzody chlewnej zakładają ich zmniejszenie w trzecim kwartale bieżącego roku.

Z danych Komisji Europejskiej z listopada br. wynika, że przeciętna cena trzody klasy E w IV kwartale może wynieść 172 EUR/100 kg i będzie o 5 proc. niższa od ubiegłorocznej – informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jeszcze we wrześniu 2013 roku z prognoz Komisji Europejskiej wynikało, że cena 100 kilogramów trzody będzie kształtowała się na poziomie 177 euro. Nowe szacunki zakładają zmniejszenie tej wartości o 5 euro za kilogram, a powodem takiego stanu rzeczy wydaje się być zmniejszona produkcja trzody, która może doprowadzić do spadku eksportu do krajów trzecich. Z aktualnych szacunków Komisji wynika, że w IV kwartale 2013 roku produkcja obniży się o 2,6 proc.

Od początku roku eksport żywca i mięsa wieprzowego do krajów trzecich ulega zmniejszeniu. W okresie od stycznia do sierpnia kraje UE sprzedały o 13 tys. ton mniej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Co więcej, według Komisji Europejskiej cały obecny rok może przynieść spadek eksportu trzody do krajów trzecich aż o 79 tys. ton w skali roku. Ten scenariusz staje się bardziej możliwy również ze względu zmian zachodzących w Korei Południowej. Tamtejszy rząd stara się bowiem znacznie ograniczyć import, co z pewnością przełoży się na sytuację unijnych producentów.

Jeśli wszystkie prognozy KE potwierdzą się, to w IV kwartale bieżącego roku, ceny trzody chlewnej klasy E w Polsce mogą ukształtować się na poziomie 5,60 zł/kg, czyli zbliżonym do ubiegłorocznej. W takiej sytuacji chów trzody chlewnej stanie się jeszcze mniej opłacalny i nie będzie zachęcał rolników do jego rozwoju.Komentarze

Skomentuj