Summarize

Naukowcy i specjaliści od żywienia drobiu szukają alternatywnych dodatków do pasz, ponieważ obecnie stosowane suplementy są krytykowane za ich potencjalnie negatywne efekty dla zdrowia.Spośród dostępnych w tej chwili dodatków naturalne zioła oraz rośliny spotkały się z pozytywną oceną. Wielu naukowców twierdzi, że takim alternatywnym dodatkiem do pasz dla drobiu może być czosnek. Ostatnio naukowcy odkryli liczne korzyści płynące z podawania ptakom czosnku jako dodatku do paszy.

Jego pozytywne efekty obejmują m.in. lepszą produktywność oraz polepszenie fizjologicznej biochemii brojlerów oraz kur niosek.

Naukowcom udało się pokazać, że dodawanie czosnku do paszy ma wpływ na lepszy wzrost karmionych nią ptaków. Ponadto, karmione taką paszą ptaki produkują więcej jaj, a ich jakość przewyższa jaja uzyskiwane dzięki tradycyjnym paszom. Co więcej, czosnek korzystnie wpływa na system odpornościowy. Obniża także poziom cholesterolu we krwi i kur niosek, indyków oraz brojlerów.

Te właściwości czosnku oznaczają, że w przyszłości będzie go można wykorzystywać w hodowli drobiu na szerszą skalę. Wydaje się, że taka perspektywa jest dobra zarówno dla producentów jak i konsumentów.Komentarze

Skomentuj