Summarize

BSE, czyli gąbczaste zwyrodnienie mózgu jest dla bydła chorobą śmiertelną, która atakuje układ nerwowy. Środki zaradcze przeciw niej istnieją, jednak można traktować je tylko jako zapobiegawcze.Mimo prowadzenia badań nad BSE, jej przyczyna do tej pory nie jest znana. Aktualne teorię mówią, jakoby za jej powstawanie miało być nieodpowiednie nagromadzania białka lub misfolded, nazywany prionami BSE, w mózgu. Niestety największym problemem w przypadku tej choroby jest jej wykrywanie. W przypadku BSE objawy mogą być zauważalne dopiero po 3-6 latach od momentu zarażenia, przez co zmiany w mózgu mogą być już nieodwracalne. Same objawy są zmienne, jednak w każdym przypadku powodują zmiany w układzie nerwowym, które przejawiają się agresywnym zachowaniem zwierząt, zaburzeniami postawy, złą koordynacją ruchową, utratą masy ciała, czy zmniejszoną produkcją mleka. Od momentu pojawienia się pierwszych objawów, w ciągu następnych sześciu miesięcy choroba może doprowadzić do śmierci.

Niestety w obecnej chwili nie istnieją testy na obecność BSE u żywych osobników. Można jedynie wykonać pośmiertne badanie, które określi przyczynę śmierci.
 
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się BSE jest karmienie bydła mączką kostną pochodzącą z mięsa zakażonych BSE zwierząt. Wszelkie środki dezynfekcyjne mające na celu usunięcie prionów BSE są nieskuteczne, w związku z czym choroba rozprzestrzenia się właśnie tą drogą. BSE nie jest więc choroba zakaźną, co znaczy, że nie przechodzi ze zwierząt chorych na zdrowe.
 
Jedyną możliwością zapobieganie BSE są w chwili obecnej szczepionki zapobiegawcze. Teoretycznie rozwiązaniem może być także unikanie karmienia bydła mączką kostną wątpliwego pochodzenia, jednak z racji ciągłego trwania badań i braku konkretnych odpowiedzi, trudno jednoznacznie określić kierunek działań zapobiegawczych.
 Komentarze

Skomentuj