Summarize

Mięso wieprzowe

Import mięsa z Polski oraz z kilku krajów Unii Europejskiej może zostać zakazany –  jak donosi w czwartkowym oświadczeniu Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor).

Instytucja ta, podała informację, iż posiada wszelkie podstawy, aby ograniczyć dostawy mięsa z krajów unijnych, gdyż te, zostały już kilkakrotnie przyłapane na systematycznych próbach przetransportowania do Rosji niezadeklarowanej i przemycanej produkcji. Szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert podał, że chodzi głównie o Niemcy, Francję, Polskę i Austrię, dodał również, że w tej kwestii wyróżnia się szczególnie służba weterynaryjna Niemiec.

Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zaznaczył, że sytuacja ta nastraja rosyjskie instytucje niepokojem, ponieważ co jakiś czas, służby weterynaryjne wykrywają rażące rozbieżności między deklarowaną w dokumentach produkcją a wynikami kontroli. Rossielchoznadzor w drugim półroczu 2013 roku kilkakrotnie podważał jakość importowanego mięsa oraz sera z Polski, dlatego już w sierpniu pojawiła się możliwość nałożenia embarga na importowane z Polski produkty mięsne i mleczne. Uwagi zgłaszane przez Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego odnosiły się nie tylko do produktów mięsnych i mlecznych, ale także do polskich owoców i warzyw, czego powodem – według rosyjskiej służby weterynaryjnej – był ryzykowny napływ niebezpiecznych i reeksportowanych produktów.

Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba, będąc z wizytą w Moskwie oświadczył, że brakuje podstaw, aby Rosja wprowadziła embargo na polskie produkty, zaznaczył również, iż polskiej stronie zależy na bieżącym wyjaśnianiu uwag zgłaszanych przez Rosję. Minister podkreślił fakt, że polska żywność jest ceniona i cieszy się dużym bezpieczeństwem wśród jej importerów.Komentarze

Skomentuj