Summarize

12 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił, że działalność Kokopolli jest nie zgodna z prawem europejskim. Kokopolli to organizacja, która od 20 lat zajmuje się darmową dystrybucją nasion rzadkich i starych odmian warzyw po to, aby dbać o bioróżnorodność biologiczną. Organizacja działa dzięki sieci producentów i promotorów, którzy zajmują się uprawą roślin, produkcją nasion i dystrybucją blisko 2200 odmian. W 2007 roku Kokopolli, rozdystrybuowało 550 odmian pomidorów, 300 odmian pieprzu, 130 odmian sałaty, 150 odmian dyni i 50 odmian bakłażana!

Organizacja Kokopolli została zaatakowana przez jednego z największych producentów nasion marki Graines Baumaux. Sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości a sędziowie uznali, że Kokopolli działa niezgodnie z prawem, ponieważ nie produkuje nasion, które znajdują się na oficjalnej liście europejskiej.

Jean-Marcel Bouguereau twierdzi, że w werdykcie nie chodzi o walkę o różnorodność biologiczną, ale o postępującą prywatyzację nasion przez producentów przemysłowych takich jak Monsanto.Komentarze

Skomentuj