Summarize

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

2 grudnia tego roku rozpoczęła się wypłata dopłat bezpośrednich za rok 2013. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła w poniedziałek rolnikom 73,29 milionów złotych. Pieniądze trafiły na konta bankowe 35 000 rolników. Wypłata dopłat bezpośrednich będzie trwała do 30 czerwca 2014 roku.

W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby znajdują się informacje na temat wysokości stawek płatności bezpośrednich w 2013 roku. To właśnie na podstawie tych stawek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa naliczała rolnikom odpowiednie kwoty dopłat. W 2013 roku Jednolita Płatność Obszarowa od 1 hektara będzie wyższa od stawki zeszłorocznej o prawie 100 złotych. Jest to dopłata, którą otrzymuje każdy rolnik, który gospodaruje na obszarze o powierzchni co najmniej 1 hektara. Na terenie naszego kraju Jednolita Płatność Obszarowa dotyczy ponad 14 milionów hektarów ziemi.

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym roku stawka przeliczeniowa (uzależniona od kursu euro do złotówki w dniu 30 września tego roku w Europejskim Banku Centralnym) wynosiła 4,2288 złotych za euro. To oznacza, że ten rok przyniósł wzrost kursu przeliczeniowego w stosunku do roku ubiegłego o 0,125 złotego. Ta zmiana jest korzystna dla rolników ponieważ dostaną z tego tytułu więcej środków. Dopłaty bezpośrednie za rok 2013 pochłoną około 3,53 miliardów euro, czyli 14,91 miliardów złotych.Komentarze

Skomentuj