Summarize

Jak poinformowała litewska prezydencja Unii Europejskiej państwa Wspólnoty przyjęły kompromis z Parlamentem Europejskim dotyczący dyrektywy tytoniowej.

Według ostatecznego porozumienia zakaz sprzedaży papierosów mentolowych zostanie wprowadzony latem 2020 roku. Jeśli chodzi zaś o papierosy elektroniczne to będą one mogły być na rynku tylko jeśli zostaną sklasyfikowane przez dane kraje członkowskie jako farmaceutyki. Ustalono również, że maksymalne stężenie nikotyny w takich papierosach może wynosić 20 mg/ml. Oprócz tego mają być dopuszczone do sprzedaży wkłady do e-papierosów. Ich jednorazowa nie będzie mogła być większa niż 2 ml.

W trakcie negocjacji wiele krajów Wspólnoty walczyło o zaostrzenie przepisów w sprawie papierosów elektronicznych. Najnowsze porozumienie stwierdza, że Komisja Europejska może zakazać ich stosowania jeśli zakażą te w uzasadniony sposób co najmniej trzy państwa Unii Europejskiej.

Warto również dodać, że umowa zakłada, iż na opakowaniach papierosów będą znajdować się ostrzeżenia zdrowotne o wielkości co najmniej 65% całego opakowania. Według nowych zasad, od 2016 roku z rynku unijnego znikną papierosy smakowe.Komentarze

Skomentuj