Summarize

logo efsa

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przedstawił na polecenie Unii Europejskiej swoją opinię w sprawie neurotoksyczności neonikotynoidów. Jak poinformował EFSA, dwie substancje owadobójcze z grupy neonikotynoidów (acetamiprid i imidacloprid) mogą mieć negatywny wpływ na rozwój ludzkiego systemu nerwowego.

Eksperci z EFSA zaproponowali w związku z wynikami badań wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów ograniczających poziom użycia tych dwóch neonikotynoidów. Obniżenie poziomu ma obowiązywać do czasu uzyskania bardziej szczegółowych wyników przyszłych badań dotyczących tzw. neurotoksyczności rozwojowej.

Co więcej, specjaliści z EFSA chcą aby w związku z najnowszymi wynikami badań Unia Europejska zwróciła uwagę na neurotoksyczność substancji powszechnie stosowanych w rolnictwie do zabijania szkodników. Chodzi dokładnie o opracowanie kompleksowej strategii testowania herbicydów tak, aby dokładnie oceniać ich negatywny wpływ na ludzki układ nerwowy.

Naukowa opinia EFSA powstała na zlecenie Komisji Europejskiej. Władze Wspólnoty poprosiły o nią w związku z ostatnimi badaniami, które wskazują, że zarówno acetamiprid jak i imdacloprid mogą wyrządzić szkody w rozwoju ludzkiego układu nerwowego.Komentarze

Skomentuj