Summarize

Na początku sierpnia Japońska Agencja Meteorologiczna ogłosiła pojawienie się ciepłego prądu El Nino na Pacyfiku.
El Nino to występujący co kilka lat ciepły prąd we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Prąd ten odpowiada ze klęski ekologiczne w regionach międzyzwrotnikowych. W 1998 roku był on przyczyną suszy w Australii i Azji Południowo-Wschodniej. Doprowadził wówczas do znacznych strat w rolnictwie. W 2009 roku za jego sprawą ucierpiały zbiory trzciny cukrowej w Indiach, co spowodowało gwałtowny wzrost cen cukru.

Pojawienie się El Nino wzmaga nastroje niepokoju na światowych rynkach żywności. Susza i ciągle rosnące ceny mogą odbić się na globalnych dostawach żywności. Według agencji Reutera ceny żywności wzrosły już o ponad 60 proc. w ciągu minionych dwóch miesięcy za sprawą największej od 56 lat suszy w Stanach Zjednoczonych. Jeśli El Nino utrzyma się do zimy, tak jak przewiduje Japońska Agencja Meteorologiczna, może doprowadzić do strat w uprawach pszenicy w Australii i zaszkodzić zbiorom kawy, kakao i ryżu oraz produkcji cukru w Azji Południowo-Wschodniej. Jeśli taki scenariusz się sprawdzi, ceny żywności będą w dalszym ciągu wzrastać.

Przy wszystkich niekorzystnych aspektach pojawienia się El Nino, istnieje także szansa na sprowadzenie przez niego deszczu w niektórych obszarach globu. W Ameryce Południowej może się to przyczynić do poprawy zbiorów kukurydzy i soi.Komentarze

Skomentuj