Summarize

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w tym roku uprawy ozime są w dobrej kondycji i przezimowały znacznie lepiej niż w 2012 roku.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, pomimo trudno warunki pogodowych w zimie oraz opóźnionej wiosny sytuacja upraw przedstawia się dobrze. Przypomnijmy, że w tym roku zima w Polsce była zaskakująco długa i sprawiła, że prace polowe opóźniły się w całej Polsce o około jeden miesiąc.

Oczywiście pojawiły się gdzieniegdzie szkody, ale miały one raczej niewielki charakter. W komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego czytamy, że „główną przyczyną wystąpienia nieznacznych szkód zimowych były: pleśń śniegowa, wyprzenia (chodzi o osłabienie rośliny, do jakiego dochodzi w czasie dłuższych mrozów) i zastoiska wody na przedwiośniu, a w mniejszym stopniu silne mrozy, wahania temperatury i wiatry wysuszające”. W tej chwili Główny Urząd Statystyczny ocenia, że zimy nie przetrwało około 1% zbóż ozimych i około 2% rzepaku.

Ocena przedstawiona przez rzeczoznawców terenowych Głównego Urzędu Statystycznego jest oceną wstępną. Ostateczna ewaluacja stanów upraw zostanie przeprowadzona przez Główny Urząd Statystyczny w II połowie maja tego roku.

 Komentarze

Skomentuj