Summarize

Rekord w punktowym siewie kukurydzy przy dużej prędkości roboczej nadal pozostaje w rękach HORSCH Maschinen GmbH oraz firmy CLAAS. W dniu 28 kwietnia 2012 HORSCH razem z Claasem siewnikiem Maestro 24.70 SW w zaprzęgu z XERION 5000 w przeciągu 24 godzin obsiał i nawiózł dwa pola o łącznej powierzchni 448,29 ha. To jest więcej niż dwa razy w stosunku do aktualnej próby ustanowienia rekordu maszyną ośmio-rzędową. Nie można zwyczajnie wziąć faktycznie obsianej ilość hektarów (212 ha) i pomnożyć razy 3, by udowodnić że maszyna ma większą moc przerobową. W związku z tym stary ustanowiony rekord nadal jest niepobity. Również wyszukanie wygodnej do oceny części z całego obszaru jest nietypowe w branży. Nie praktykuje się tego również w często mających miejsce rekordach kombajnowego zbioru zboża. W Formule 1 też nie ocenia się po najszybszym pojedynczym okrążeniu całych zawodów. Na końcu zawsze ocenia się cały wyścig. Dlatego należy sobie jasno powiedzieć, że 212 ha w porównaniu z 448 ha nie jest żadną wartością rekordową. Rekord powinien zostać rekordem a nie statystyczną interpretacją wynikającą ze spekulatywnych obliczeń.
 
Rekord świata firmy HORSCH i CLAAS miał na celu zademonstrowanie możliwości precyzyjnego siewu punktowego przy zachowaniu dużego tempa pracy (średnia prędkość robocza wynosiła 14,7 km/h). Poza tym 24 rzędowa maszyna stawia zupełnie inne oczekiwania organizacyjne i logistyczne. Te i inne faktory czynią porównanie obu wyczynów praktycznie niemożliwym. W związku z tym rekord z 2012 pozostaje nadal do dzisiaj niepokonanym rekordem.
 
Przypomnijmy, że firma Claas z kombajnem Lexion 770 jest rekordzistą pod względem zbioru pszenicy, mimo że model Lexion 780 ma pod tym względem zdecydowanie większą wydajność.
 Komentarze

Skomentuj