Summarize

krowy trzy

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz poinformował, że Izby Rolnicze będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem przywracającym ubój rytualny. Projekt ten będzie miał charakter identyczny jak projekt rządowy, który w połowie lipca bieżącego roku został odrzucony przez Sejm. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, przygotowany przez rząd, dopuszczał tak zwany ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych, który miał się odbywać bez ogłuszania zwierząt. Projekt ten również wprowadzał zakaz stosowania klatek obrotowych podczas uboju rytualnego.

W związku z odrzuceniem projektu Krajowa Rada Izb Rolniczych postanowiła ponownie zgłosić projekt, który tym razem będzie miał charakter obywatelski. Powołany przez Radę Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ma za zadanie zebrać 100 tysięcy podpisów w ciągu trzech miesięcy, aby projekt mógł zostać zgłoszony. Wiktor Szmulewicz uważa, że zebranie podpisów nie jest żadnym problemem, gdyż podpisy zbiera 5 tys. przedstawicieli Izb i że ich liczba może śmiało przekroczyć wymaganych 100 tysięcy.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa, że Polska tylko traci na braku możliwości zabijania zwierząt zgodnie z określonymi rytuałami i wymogami religijnymi.

Omawiana kwestia rozpoczęła się, gdy Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2012 roku uznał rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia za niezgodny z konstytucją i orzekł, że przepis rozporządzenia ministra rolnictwa straci moc w dniu 1 stycznia 2013 roku, w którym również miało zacząć obowiązywać unijne rozporządzenie dopuszczające ubój rytualny na potrzeby religijne. Pojawiły się wówczas rozbieżności w opiniach prawników, z których część uważała, że w Polsce obowiązują unijne przepisy i nie trzeba zmieniać polskiego prawa, natomiast inni prawnicy podkreślali, że potrzebna jest nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. W związku z zaistniałą sytuacją minister rolnictwa Stanisław Kalemba uznał, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego od roku 2013 ubój rytualny jest w Polsce nielegalny. Stanisław Kalemba podkreślał wówczas, że istnieje silna potrzeba  nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i dlatego zaproponował przygotowanie przez rząd nowego projektu, który pod koniec kwietnia bieżącego roku został zaakceptowany przez Radę Ministrów i trafił na początku maja tego roku do Sejmu. Nad projektem rozgorzała dyskusja, który w dniu 12 lipca został przez Sejm odrzucony. Zakwestionowanie projektu zostało przyjęte z niezadowoleniem przez producentów żywca i związki wyznaniowe, którzy w listopadzie bieżącego roku donieśli Komisji Europejskiej na polskie przepisy zakazujące uboju rytualnego.Komentarze

Skomentuj