Summarize

Wprowadzenie zakazu stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt w Unii Europejskiej sprawiło, że hodowcy i producenci poszukują środków zastępczych. Różne strategie mogą być stosowane w celu przyspieszenia wzrostu zwierząt bez użycia antybiotyków. Jak powiedział dr Ioannis Mavromichalis z Ariston Nutrition, „nie wszystkie strategie okazały się zdolne do zastąpienia korzystnego działania antybiotyków”. Do tej pory przeprowadzono wiele badań, które pokazały, że wysokie dawki terapeutycznych antybiotyków miały dużo lepsze efekty niż antybiotyki promujące wzrost.

Sytuacja jest dość skomplikowana, ale specjaliści od żywienia zwierząt zdołali dojść do jednego konsensusu: żadna z obecnie dostępnych technologii nie jest w stanie zastąpić antybiotyków jeśli bierzemy pod uwagę tylko kwestię kosztów. Jeśli zależy nam na kosztach to żadna z metod nie da nam takich efektów za takie małe pieniądze jak antybiotyki.

Zakaz wprowadzony w Unii Europejskiej sprawia jednak, że hodowcy muszą się przestawić na inne dodatki do pasz. W tym przypadku najlepsze efekty uzyskuje się stosując różne środki i dodatki w sposób dostosowany do profilu hodowli. Obecnie najlepszą alternatywą dla antybiotyków jest połączenie różnych środków. Wiąże się to jednak z większym kosztami.Komentarze

Skomentuj