Summarize

Kanadyjscy producenci i eksporterzy rzepaku będą mieć większy dostęp do chińskiego rynku – takie informacje podał minister rolnictwa Kanady Gerry Ritz.Chińskie władze podjęły decyzję o rozbudowie własnej infrastruktury obróbki rzepaku co pozwoli na zwiększenie zakupów kanadyjskiego rzepaku. Te nowe działania i rozbudowy mogą znacznie wpłynąć na wzrost eksportu rzepaku z Kanady. Przypomnijmy, że sprzedaż rzepaku do Chin przyniosła kanadyjskiej gospodarce w 2012 roku ponad 1,9 miliarda dolarów kanadyjskich.

Jak podał kanadyjski minister rolnictwa Gerry Ritz „ta decyzja to wynik długotrwałej współpracy oraz ważny krok na drodze do zwiększenia eksportu rzepaku do Chin”. Ritz dodał, że priorytetem rządu Kanady jest gospodarka i dlatego zwraca on szczególną uwagę na zawieranie nowych kontraktów i otwieranie nowych rynku tak, aby umożliwić wzrost kanadyjskiego eksportu i zapewnić kanadyjskim rolnikom realne zyski.

Od 2009 roku kanadyjsko-chińskie relacje na polu rzepaku były utrudnione. Negocjacje, rozmowy oraz prezentacja odpowiednich argumentów pozwoliły kanadyjskiej stronie na przekonanie Chińczyków to większego otwarcia rodzimego rynku. Dzięki niedawno podjętej decyzji Kanada będzie mogła eksportować o 600 tysięcy ton rzepaku więcej. Ten rzepak będzie przetwarzany w Nantong w prowincji Jiangsu.Komentarze

Skomentuj