Summarize

Przepisy, które ograniczają stosowanie trzech neonikotynoidów na terenie Unii Europejskiej zostały przyjęte przez Komisję Europejską. Nowe regulacje wejdą w życie od 1 grudnia tego roku.

Na temat decyzji Komisji Europejskiej w tej sprawie głos zabrał komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej Tonio Borg. Borg poinformował, że przepisy będą służyć odpowiedniej ochronie pszczół na terenie Unii Europejskiej. Komisarz podkreślił, że „owady te są istotne z dwóch względów: nie tylko wytwarzają miód, ale przede wszystkim zapylają rośliny. Pszczołom zawdzięczamy ok. 80 proc zapylania - w dodatku odbywa się to metodą naturalną i nic nas nie kosztuje”.

Komisja Europejska podjęła decyzję o zakazie stosowania trzech substancji czynnych z grupy neonikotyidów w ramach kompleksowej strategii Komunikat Komisji w sprawie zdrowia pszczół miodnych COM(2010) 714 final. Celem strategii jest walka ze zmniejszaniem się populacji pszczół na terenie Europy. Strategia obejmuje takie działania jak programy badawcze BeeDoc, STEP, zwiększenie środków finansowych na krajowe programy pszczelarskie oraz wyznaczenie laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej do spraw zdrowia pszczół.Komentarze

Skomentuj