Summarize

szklanka mleka

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny mleka na polskim rynku w dalszym ciągu utrzymują wzrostowy trend.

Bank Gospodarki Żywnościowej poinformował, że zgodnie z najnowszymi danymi GUS, na rynku w dalszym ciągu obserwujemy wzrostowe tendencje cen skupu mleka. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko korzystna koniunktura na rynkach zagranicznych, ale też sezonowy spadek podaży mleka.

Ceny mleka w październiku kształtowały się na poziomie 143,02 zł za 1 hl surowca. W porównaniu do września jest to cena o ponad 3 proc. wyższa, natomiast w skali roku wzrost cen wynosi już 21 proc.

Co więcej, obecny poziom cen jest rekordowy, aż o 34 proc. wyższy od średniej ceny mleka notowanej w październiku w ciągu ostatnich pięciu lat. Taka sytuacja jest obserwowana w Polsce po raz pierwszy.

Analitycy BGŻ zwracają także uwagę na zmniejszające się regionalne zróżnicowanie cen. W ubiegłym miesiącu mleko w najmniejszym stopniu podrożało w województwach o wyższych niż przeciętnie cenach skupu, tj. podlaskim - o prawie 2 proc. w relacji miesięcznej do 146,95 zł/hl oraz zachodniopomorskim - również o 2 proc. do 146,91 PLN/hl. Z kolei w województwie świętokrzyskim przyrost sięgnął aż 9 proc. w skali miesiąca (do 140,99 zł/hl).

Oczekujemy, że w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2014 r. dynamika wzrostu prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu. W dalszych miesiącach możliwe są nawet niewielkie spadki cen. Niemniej oceniamy, że przez cały rok pozostaną one na wysokim poziomie. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji stabilizują się, produkcja mleka w przyszłym roku pozostanie nadal bardzo opłacalna – podsumowują eksperci BGŻ.Komentarze

Skomentuj