Summarize

Podmioty Holdingu KSG Agro zebrały 120,2 tys. ton wiosennych plonów, ponad dwukrotnie więcej niż w 2012 r. Zebrano 32,4 tys. ton rzepaku, 65,8 tys. ton pszenicy, 18,8 tys. ton jęczmienia i 3,2 tys. ton innych upraw. 

Zbiory w roku 2013 są wyższe niż w ubiegłym roku: rzepaku o 51%, pszenicy o 28% i jęczmienia o 75%.

KSG AGRO uzyskała najlepszą wydajność upraw pszenicy w obwodzie charkowskim - do 4,8 ton z hektara. W obwodzie dniepropietrowskim najlepsze wyniki wśród podmiotów KSG AGRO wyniosły 4 t/ha. W obwodzie dniepropietrowskim podmioty KSG AGRO zanotowały także najlepsze zbiory jęczmienia - do 4 t/ha.

Największą wydajność upraw rzepaku podmioty KSG AGRO uzyskały w obwodzie dniepropietrowskim - do 2,9 t/ha, podczas gry na Krymie wynosiła ona do 2,8 t/ha, a w obwodzie charkowskim – 2,5 t/ha.

Warto zauważyć, że wydajność upraw rzepaku zgodna jest z planem, podobnie jak i wydajność upraw pszenicy w obwodach dniepropietrowskim i charkowskim, natomiast na Krymie jest ona niższa od planowanej. Niższe zbiory jęczmienia na Krymie wynikały z bardzo wysokich temperatur oraz wystąpienia gorącego cyklonu w czerwcu, co wpłynęło na niższą niż zwykle wagę ziarna. Dodatkowo, część roślin nie przetrwała okresu wysokich temperatur.

Aby ograniczyć ryzyko suszy, Holding zwiększa ilość kontrolowanych przez siebie pól nawadnianych. W tym roku Holding KSG AGRO z powodzeniem rozpoczął realizację projektu zwiększenia areału nawadnianych powierzchni. Zakupiono i wprowadzono do użytku sprzęt do nawadniania 1500 hektarów.

Z czego na obszarze:

- 1 400 ha – uruchomiono system nawadniania kropelkowego firmy Netafim (Izrael), (1100 ha na Krymie i 300 ha w obwodzie dniepropietrowskim)

- 100 ha – zainstalowano urządzenia do nawadniania deszczowego firmy Western Irrigation w obwodzie dniepropietrowskim.

Nawadniany areał został w tym roku obsiany kukurydzą.

Dodatkowo, w 2013 r., KSG AGRO rozpoczęło uczestnictwo w programie IFC dotyczącym zwiększania plonów. W ramach programu wprowadzane jest satelitarne monitorowanie pól, specjalistyczne szkolenia oraz optymalizację procesów produkcyjnych i  biznesowych.Komentarze

Skomentuj