Summarize

Zdaniem pszczelarzy z województwa świętokrzyskiego z powodu przedłużonej zimy nie ma co liczyć na miód wiosenny.Wiceprezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy Stefan Nachyła powiedział, że miód wiosenny jest zbiera najczęściej w połowie miesiąca maja. Wiosna w tym roku przyszła jednak za późno i dlatego pszczoły nie mają wystarczająco dużo czasu, żeby wyprodukować miód. Wiceprezes Nachyła dodał, że „poza tym nie mają z czego, bo rośliny dopiero zaczynają kwitnąć”.
 
Stefan Nachyła poinformował również o stratach w pasiekach, które spowodowała zbyt długa zima. „Największe straty w pasiekach można było zaobserwować, gdy na kilka dni temperatura wzrosła, a później znowu przyszły mrozy. Wtedy pszczoły wyleciały z uli i zamarzły” – powiedział wiceprezes.
 
Na miód wiosenny w tym roku nie ma co liczyć, ale zdaniem wiceprezesa Nachyły miód spadziowy powinien w bieżącym roku obrodzić. Nachyła uważa, że „do jesieni pszczół przybędzie”. Ponadto, z czteroletniego cyklu wypada, że rok 2013 będzie rokiem miodnym.

W Świętokrzyskim Związku Pszczelarzy zrzeszonych jest około 1350 pszczelarzy, co stanowi prawie 90% hodowców pszczół na terenie województwa świętokrzyskiego.
 
 Komentarze

Skomentuj