Summarize

flaga Rosji

Rada Ekspertów Mleczarstwa zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego i do premiera Donalda Tuska z apelem, w którym zawarta jest prośba o wzięcie przez nich udziału w zbliżającym się otwarciu olimpiady w Soczi. Rada Ekspertów Mleczarstwa – jako organ działający społecznie i reprezentujący interesy branży, charakteryzujący się również funkcją opiniotwórczą i konsultacyjną – swój apel uzasadnia interesem polskiej gospodarki i branży mleczarskiej.

Dariusz Sapiński, przewodniczący Rady Ekspertów Mleczarstwa, podkreśla, że udział prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wraz z reprezentacją polskiego rządu w otwarciu  olimpiady w Soczi jest konieczny przez wzgląd na interes polskiej gospodarki i jej pozycji na arenie międzynarodowej oraz przez wzgląd na stosunki polsko-rosyjskie i na handlowe kontakty między oba krajami. W apelu przygotowanym przez Radę Ekspertów Mleczarstwa uszczegółowiono, dlaczego Radzie zależy na zachowaniu dobrych relacji handlowych z Rosją. Podkreślono, że krajowa branża mleczarska jest ważnym elementem polskiej gospodarki oraz równie istotną częścią polskiego eksportu na rynki zagraniczne, w tym na chłonny rynek rosyjski.

Według ekspertów, eksport branży mleczarskiej w roku 2013 może osiągnąć poziom 1,5 mld euro. W pierwszej połowie ubiegłego roku eksport produktów mleczarskich stanowił 9 procent całego eksportu żywności z Polski. Rosja jest czwartym importerem polskich produktów mleczarskich i pierwszym importerem jeśli chodzi o sery. Pierwsze sześć miesięcy 2013 roku pokazało, że wartość eksportu branży mleczarskiej do Rosji wyniosła 57,6 mln euro i była wyższa o 62 proc. niż w analogicznym okresie 2012 r. Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich szacuje, że udział polskich serów na rosyjskim rynku może sięgać 15-20 proc.

Dariusz Sapiński uważa, że nieobecność władz polskich w Soczi mogłaby zostać negatywnie odebrana przez władzę rosyjską, co mogłoby mieć przełożenie na kontakty handlowe między Polską a Rosją. Sępiński zaznacza, że taka sytuacja mogłaby zniweczyć starania polskich producentów w promowaniu polskiej żywności, a przede wszystkim mogłaby grozić częściowym lub nawet całkowitym zerwaniem kontaktów handlowych. Niepokój Rady Ekspertów Mleczarstwa jest motywowany grudniową zapowiedzią Bronisława Komorowskiego, że nie pojedzie na inaugurację igrzysk, pomimo, jak podkreśla kancelaria prezydencka, nie chodzi o bojkot, ale o wytyczne dotyczące prezydenckich spotkań z uczestnikami wydarzeń sportowych poza granicami państwa. Również premier Tusk wraz z początkiem grudnia poinformował, że nie planował wizyty w Soczi.Komentarze

Skomentuj