Summarize

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń poinformował, że na Podkarpaciu zaobserwowano pierwsze obloty pszczół.Pszczoły opuściły swoje ule z powodu wyższej temperatury, słonecznej pogody oraz wydłużenia się dnia. Takie zachowanie pszczół świadczy jednoznacznie o zbliżającej się dużym krokami wiośnie.

Prezes Roman Bartoń powiedział, że pszczoły przezimowały w dobrej kondycji i opuściły ule w takich miejscach Podkarpacia jak okolice Mielca, Łańcuta, Dębicy, Kolbuszowej, Stalowej Woli oraz Rzeszowa. Z kolei w takich rejonach jak Bieszczady, Beskid Niski czy Pogórze Dynowskie, pszczoły jeszcze siedzą w swoich ulach. „Na terenach podgórskich i górskich nadal panuje zima i na pierwsze obloty przyjdzie pszczelarzom jeszcze trochę poczekać” – powiedział prezes Roman Bartoń.

W tym miejscu warto przypomnieć, że na Podkarpaciu działa około 4000 tysięcy pszczelarzy. Prowadzą oni pasieki, gdzie znajduje się około 110 tysięcy rodzin pszczelich. Południowo-wschodnia Polska to rejon o bardzo wysokim zagęszczeniu rodzin pszczelich na kilometr kwadratowych. W Podkarpackim średnia to 6 rodzin/km2. Z kolei dla całego kraju wynosi ona tylko 3,5 rodziny na kilometr kwadratowy.

 Komentarze

Skomentuj