Summarize

Michelin przedstawia nowatorską oponę rolniczą MICHELIN LIFEBIB. Podczas jej projektowania inżynierowie skupili się na dwóch parametrach – wydajności ogumienia oraz ochronie gleby. Cechą wyróżniającą nową oponę Michelin jest bieżnik zostawiający ślad w kształcie kłosa pszenicy.
MICHELIN LIFEBIB VF 710/70 R42 wyróżnia ślad w kształcie kłosa pszenicy zostawiany na miękkim podłożu. Oprócz niepowtarzalnej rzeźby bieżnik MICHELIN LIFEBIB VF 710/70 R42 zapewnia precyzję kierowania, trakcją i utrzymaniem toru jazdy.
Większość bieżników opon rolniczych składa się z dwóch rzędów klocków ułożonych w kształt litery V lub w jodełkę. Jest to niejako „historyczna” rzeźba bieżników opon rolniczych.
Sztywność klocków bieżnika, kąt wchodzenia klocków w glebę, wytrzymałość drutówki, elastyczność boków opony i jakość mieszanek gumowych  mające wpływ na osiągi opon spełniających oczekiwania rolników.
Przy konstruowaniu MICHELIN LIFEBIB VF 710/70 R42 wykorzystano technologię Ultraflex umożliwiającą udźwig podobnych obciążeń jak w przypadku opon tradycyjnych, jednak przy niskim ciśnieniu nieprzekraczającym 2 barów. Opony wykorzystujące Ultraflex zmniejszają ugniatanie gleby, jakie zazwyczaj powodują kombajny, a także umożliwiają skuteczną cyrkulację wody na uprawianym polu, jednolity wzrost plonów, a także ochronę zbiorów. Technologia wpływa ponadto na zmniejszenie zużycia paliwa.
Technologia MICHELIN Ultraflex – najlepsza inwestycja w podniesienie plonów
Naukowcy z Harper Adams University przeprowadzili badania wzrostu wydajności maszyn wyposażonych w opony z technologią MICHELIN Ultraflex na przygotowanych do badań polach pszenicy. Badanie polegało na porównaniu osiągów opon z technologią MICHELIN Ultraflex zamontowanych na maszynach rolniczych z oponami radialnymi bez tej technologii. Podobne badania będą wkrótce także przeprowadzane w odniesieniu do innych upraw.
Wyniki badania wykazały wzrost wydajności na polu uprawianym z wykorzystaniem sprzętu z oponami MICHELIN Ultraflex o 4% w skali roku. Przy plonach 8 ton/ha i cenie sprzedaży surowca 200 euro za tonę, dodatkowy zysk wyniesie 64 euro z każdego hektara. Zakładając, że inwestycja w opony MICHELIN Ultraflex w porównaniu do opon standardowych stanowi 1,2 euro/ha na ciągnik (oraz 1 euro/ha dla kombajnu i 0,5 euro/ha dla przyczepy), to zwrot będzie ponad 23-krotny. Pokazuje to, że opony MICHELIN Ultraflex są bardzo dobrą inwestycją dla zwiększenia plonów i ochrony gleby.
Opona MICHELIN LIFEBIB nie jest jeszcze produkowana seryjnie.Komentarze

Skomentuj