Summarize

kuter rybacki

Nowe kwoty połowowe zaproponowane przez Ministerstwo Rolnictwa są krzywdzące dla rybaków, którzy zdecydowali się oprotestować ministerialne rozporządzenia. 

Rok 2014 przyniesie nowy podział kwot połowowych na Bałtyku. Do rybaków dotarły wstępne propozycje wysłane przez Ministerstwo Rolnictwa i odpowiednie rozporządzenia. Armatorzy obawiają się, że nowy podział kwot połowowych będzie dla nich krzywdzący, dlatego zdecydowali się oprotestować ministerialne rozporządzenia.

Przyznawane kwoty połowowe do tej pory zależały od wielkości kutra, co w związku z tym dawało następującą zależność - mniejsze łodzie oznaczały mniejszy limit, natomiast łodzie większe posiadały pozwolenie na jeszcze większe połowy. Podział ten realizowany był w ramach krajowej kwoty, przyznanej Polsce przez Brukselę. Jednak jak pokazują doświadczenia, jedni armatorzy nie mają możliwości wykorzystywać w pełni przyznanych limitów, a inni mają problem z szybkim jego wyczerpaniem, dlatego środowisko rybackie jest zgodne, że potrzebne są zmiany, jednak takie, które będą akceptowane przez armatorów.Komentarze

Skomentuj