Summarize

Troska o zrównoważony rozwój wymusiła na hodowcach drobiu stosowanie nowych technologii w produkcji jaj. Jedną z nich jest ocen oświetlenia typu LED.

Uniwersytet Georgia należy do liderów jeśli chodzi o ocenę alternatywnych systemów oświetlenia. W ostatnich badaniach naukowcy z tego uniwersytetu porównali działanie konwencjonalnych żarówek, kompaktowych lamp fluorescencyjnych, zimnych katod oraz żarówek typu LED na fermach drobiu.

Wszystkie systemy oświetleń w okresie 12 miesięcy traciły siłę oświetlenia w zakresie od 25 do 50%. Badania wykazały również, że zwykłe zastąpienie jednych lamp innymi (np. zwykłych żarówek żarówkami LED) nie zawsze daje identyczne oświetlenie.

Badania przeprowadzone na fermach w Brazylii pokazały z kolei, że największą produkcję jaj uzyskuje się przy zastosowaniu czerwonego i białego światła emitowanego przez żarówki LED. Dużo mniejszą produktywność uzyskiwano przy zastosowaniu światła koloru niebieskiego, żółtego i zielonego. Kolor światła nie miał wpływu na wagę jaj oraz ich jakość.

Według naukowców z Uniwersytetu Georgia, zastosowanie oświetlenia LED może być rozważane w przypadku nowych ferm ze względu na ich niezawodność, czas działania oraz moc oświetlenia.Komentarze

Skomentuj