Summarize

Czy realne jest zastąpienie ziarna owadami w hodowli drobiu? Przedstawiamy ogólny zarys problemu.Badania nad możliwością karmienia drobiu owadami pokazały, że wiele gatunków owadów np. jedwabniki, szarańcza, larwy much, świerszcze czy koniki polne mogą być podawane kurom jako pasza przy zachowaniu jakości otrzymywanego mięsa.

Karmienie drobiu owadami może być korzystne dla rozwoju rolnictwa opartego na recyklingu. Taki system hodowli polega na maksymalnym wykorzystywaniu odpadów poprzez ich jak najefektywniejsze wykorzystywanie. Owady mogą być hodowane na organicznych odpadach na fermie, a następnie wykorzystywane do karmienia drobiu. W zależności od gatunku owadów oraz od tego czy chodzi nam o produkcję mięsa czy jaj dieta drobiu powinna być uzupełniania o dodatkowego substancje odżywcze tak, aby spełniać wymagania dietetyczne zwierząt.

W celu rozpowszechnienia tej metody karmienia drobiu należy przede wszystkim określić czy jest ona ekonomicznie korzystna. W praktyce oznacza to tyle, że całkowity koszt hodowania owadów i stosowania ich jako paszy musi być tańszy od kosztu karmienia drobiu ziarnem. Ponadto, nowa metoda musi być łatwa w implementacji w tradycyjnych fermach.Komentarze

Skomentuj