Summarize

Baskijska firma AZTI-Tecnalia pokazała, że takie produkty jak owoce, warzywa, ziemniaki, kawa czy chleb, które nie są już wykorzystywane w celach komercyjnych mogą zostać przeobrażone w pełnowartościową paszę dla zwierząt.Około 25 tysięcy ton warzyw jest rocznie przetwarzanych jako odpadki w Kraju Basków w Hiszpanii. Jak podaje hiszpańska agencja Sinc, w celu wykorzystania tych produktów firma AZTI-Tecnalia zainicjowała projekt „Czysta Pasza”.

Po identyfikacji materiałów, które mogą być przetworzone technicy przetestowali różne technologie suszenia i przetwarzania odpadów warzyw w pasze dla zwierząt. Około 70% z 25 tysięcy ton, które w tej chwili jest traktowane jako odpady może zostać przeobrażone w pełnoprawną paszę.
Projekt „Czysta Pasza” jest nie tylko proekologiczny, ale również pozwoli na umocnienie sektora pasz, dzięki stworzeniu nowego rodzaju wysokiej jakości paszy. Jego twórcy, czyli firma AZTI-Tecnalia, chcą w ten sposób zmniejszyć zużycie pasz opartych na takich ziarnach jak soja czy pszenica. Te surowce mają bardzo zmienne ceny rynkowe, a poza tym są w większości importowane do Kraju Basków.

Odpady wykorzystywane do produkcji nowych pasz to: resztki warzyw i owoców, resztki ziemniaków, okruchy chleb, miąższ jabłek, odpady z produkcji wina oraz odpady kawowe.

 Komentarze

Skomentuj