Summarize

stos monet

Trwają rozmowy w sprawie szczegółów prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Jak twierdzi dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Kazimierz Kobza Krajowa Spółka Cukrowa musi być sprzedana przed 2017 rokiem, ponieważ wtedy też mają zostać zniesione unijne kwoty produkcji cukru. Obecnie polska kwota cukrowa wynosi 1,4 miliona ton cukru i nie wystarcza na zapotrzebowanie potrzeb naszego kraju (200 ton cukru musimy importować).

Zdaniem Kobzy „Krajowa Spółka Cukrowa powinna być jak najszybciej sprywatyzowana. Oczywiście nie za wszelką cenę. Przy obecnej cenie cukru spółka prawdopodobnie będzie w okolicach zera, jeżeli chodzi o zysk. Dlatego należy rzetelnie ją wycenić, my robimy swoją wycenę i chcemy z ministerstwem, żeby do stycznia ta sprawa była rozwiązana”.

W chwili obecnej 79,69% udziałów w KSC posiada Ministerstwo Skarbu Państwa. Te udziały mają być sprzedane plantatorom buraków cukrowych, ale jednak wycena wartości spółki różni obie strony. Jeszcze w ubiegłym roku Ministerstwo Skarbu Państwa liczyło na to, że otrzyma około 2 miliardów złotych za akcje spółki. Zdaniem Kobzy taka wycena nie jest adekwatna i plantatorzy buraków cukrowych są w stanie zapłacić co najwyżej 800 milionów złotych.  Taka wycena jest oparta na dokładnych wyliczeniach  możliwości produkcyjnych Krajowej Spółki Cukrowej powiązanych ze średnią ceną zakupy jednej tony cukru kwotowego.

 Komentarze

Skomentuj