Summarize

Banknoty w walucie EURO

Dzisiaj w życie weszła podwyżka akcyzy na mocne alkohole oraz papierosy. W związku z tą podwyżką ceny papierosów oraz alkoholi w polskich sklepach wzrosną odpowiednio o około 1 zł na paczkę i około 1-1,5 zł za półlitrową butelkę wódki.

Tegoroczna podwyżka akcyzy została zaplanowana w ustawie okołobudżetowej. Zgodnie z tą ustawą podatek na wyroby spirytusowe wzrośnie o 15 procent.

Jednocześnie biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało, że zmiana stawki akcyzy nie będzie wiązać się ze zmiana banderoli naklejanych na butelkach. Co ważne dla konsumentów według nowych przepisów nie ma określonego terminu do którego wyroby spirytusowe ze starą akcyzą miałyby być sprzedane. W praktyce przekłada się to zaś na to, że w sklepie sprzedawcy mogą wciąż handlować papierosami i alkoholem wyprodukowanymi do końca 2013 roku i posiadającymi poprzednią stawkę akcyzową.

Podniesienie akcyzy ma przynieść polskiemu budżetowi około 780 milionów złotych. Oprócz oczywistych korzyści finansowych argumentem za wprowadzeniem tej zmiany jest realizacja ciążących na państwie działań mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi oraz wychowywanie młodzieży i dzieci w trzeźwości.Komentarze

Skomentuj