Summarize

dojrzałe jabłko

Z najnowszych informacji wynika, że Polska wyprzedziła Chiny pod względem handlu świeżymi jabłkami.

Takie dane zostały opublikowane przez portal Fresh Plaza. Jest to serwis analityczny specjalizujący się w rynku warzyw i owoców. W ubiegłym sezonie (od jesieni do wiosny) światowy handel świeżymi jabłkami był wart na świecie 6,4 miliarda euro i wyniósł 8,2 miliona ton. Udział polskich jabłek w tym okresie wyniósł 1,2 miliona ton, czyli ponad 14 procent światowego rynku. W ten sposób Polska uplasowała się na pierwszym miejscu na świecie wyprzedzając takich producentów jak Chiny, Włochy, Stany Zjednoczone, Chile oraz Francja.

Polscy sadownicy są bardzo dumni z tego wyniku i podkreślają, że nie zamierzają oddać uzyskanego miejsca na najwyższym stopniu podium. Jak skomentował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski „nasz wzrost należy uznać za trwałą tendencję. Nie mamy komu oddać pierwszego miejsca, bo nie rośnie żaden z poważnych konkurentów". Sytuacja przedstawia się właśnie tak, ponieważ Chiny, czyli nasz największy konkurent, skupiły się na zaspokajaniu popytu wewnętrznego. Jeśli chodzi zaś o samą produkcję to nasz kraj produkuje znacznie mniej niż Państwo Środka.

Jednocześnie prezes Maliszewski podkreślił, że „jeśli nie znajdziemy nowych rynków zbytu, nie będziemy zwiększać produkcji więcej niż o 5-6 proc. rocznie”. Powodem jest chociażby fakt, że nasi producenci jabłek napotykają na znaczną barierę popytu.Komentarze

Skomentuj