Summarize

Trwają pracę nad autonomicznym pojazdem gąsienicowym AGRIBOT. Jest on tworzony wspólnym wysiłkiem trzech instytucji: Politechniki Wrocławskiej, wrocławskiej spółki Agrirobo i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Prace nad robotem trwają od 2012 roku. AGRIBOT ma za sobą już pierwsze próby terenowe. Sam pomysł na zbudowanie takiego robota wypłynął ze strony holenderskich sadowników, których interesowało automatyzowanie prac sadowniczych.

AGRIBOT jest w stanie poruszać się samemu dzięki zestawowi czujników, które wykrywają przeszkody. Jego efektywne poruszanie się to również zasługa ultra dokładnego systemu lokalizacji GPS.

Robot powstał z myślą o pracy w sadach lub winnicach. Będzie poruszał się między rzędami o standardowej szerokości wykonując na nich różne prace. Z racji posiadania dwóch podnośników TUZ AGRIBOT będzie mógł symultanicznie przeprowadzić dwa zabiegi.

Twórcy chcą aby AGRIBOT był wielofunkcyjnym narzędzie. Z tego też powodu będzie na nim można zamontować takie urządzenia jak sekatory, kosiarki, rozsiewacze nawozu, opryskiwacze czy dmuchawy.

Jeśli chodzi o parametry techniczne to robot będzie miał wymiary 3600x1030x1750 mm. Będzie poruszał się z maksymalną prędkością 10 km/h wykorzystując silnik Deutz TCD2.9L4 Stage III B, Tier IV.

Póki co jeszcze nie wiadomo dokładnie kiedy AGRIBOT będzie miał swoją premierę. Pracę są jednak zaawansowane dlatego należy się tego spodziewać już wkrótce. Jeśli AGRIBOT spełni pokładane w nim nadzieje to ma szansę stać się prawdziwym sukcesem polskiej robotyki.Komentarze

Skomentuj