Summarize

Jak informuje prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Sabat, w obecnym roku w Polsce straty w populacji pszczół wyniosły około 20%.

Tegoroczne straty są dużo większe niż miało to miejsce w latach poprzednich. Jak szacuje Sabat, w poprzednich latach z powodu chorób oraz niskich temperatury wynosiły one od 10 do 15%.

Prezes Sabat podkreślił, że „dla pszczół bardzo niekorzystny był marzec – wówczas nastąpiło oziębienie, wróciła zima, pszczoły zjadały larwy. Z tego powodu pierwsze pokolenie pszczół po zimie zostało stracone”. Zdaniem prezesa Sabata z powodu przedłużającej się zimy rozwój rodzin pszczelich opóźnił się o około trzy tygodnie.

Pomimo tak dużych strat nadchodzący rok dla polskich pszczelarzy zapowiada się bardzo dobrze. Tadeusz Sabat podkreślił, że w chwili obecnej obserwowany jest bardzo szybki rozwój pszczół, a odbudowy rodzin pszczelich należy spodziewać się już w maju.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w 2012 roku Polska wyprodukowała około 18 000 ton miodu. Ostatnie 10 lat przyniosło z kolei średnie roczne zbiory na poziomie 15 000 ton. Średnia konsumpcja miodu na jednego obywatela Polski wynosi około 62 dekagramów. Dla porównania obywatel Niemiec rocznie spożywa około 2 kilogramów miodu.Komentarze

Skomentuj