Summarize

świnie

Trwają badania nad problemem przycinania świńskich ogonków.  

Odgryzanie ogonów przez świnie jest częstym problemem w produkcji towarowej, dlatego równie często stosowane jest przez hodowców prewencyjne przycinanie ich ogonków po to, aby uniknąć u tych zwierząt nieprawidłowych zachowań i ich konsekwencji.

Sytuacja ta sprawiła, iż naukowcy z ośmiu różnych ośrodków naukowych pracują nad innymi sposobami radzenia sobie z tym problemem. Zespoły naukowe z ośmiu państw badają zachowania świń w celu pogłębienia wiedzy o ich behawioralnych odchyleniach, aby znaleźć rozwiązania i wyeliminować prewencyjne odcinanie ogonków przez hodowców. Pracownicy naukowi podkreślają, że agresja oraz gryzienie ogonów jest wynikiem wielu czynników, do których należy zaliczyć: choroby, niedobór środków mineralnych w paszach, zbyt mała ilość powietrza w pomieszczeniach inwentarskich oraz stres spowodowany zagęszczeniem zwierząt w kojcach.

Obgryzanie ogonów przez świnie niesie ze sobą też inne poważne problemy: następuje mniejsze lub większe pogorszenie w tuczu, podniesienie poziomu stresu wśród świń, obniżenie poziomu odporności organizmów zwierzęcych, a także większe prawdopodobieństwo zakażeń, co może doprowadzić do tego, iż w rzeźni tusza zwierzęcia zostanie odrzucona.

Obcinanie ogonów u prosiąt w pierwszych dniach życia jest według prawa unijnego dozwolone pod warunkiem, że wszelkie inne działania przeciwdziałające obgryzaniu ogonków podjęte w danym gospodarstwie się nie sprawdziły. Jednak w Szwecji, Norwegii i Finlandii praktyki takie zostały całkowicie zakazane.

Projekt badawczy mający wyeliminować odgryzanie ogonów przez świnie oraz prewencyjne ich obcinanie ma trwać przez okres trzech lat, a badania mają być przeprowadzone w Norwegii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Finlandii, a także w Stanach Zjednoczonych. Prace w ramach Europejskiego Programu Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt (ERA-NET) mają na celu poprawę zdrowia zwierząt gospodarskich oraz zacieśnianie współpracy między ośrodkami badawczymi różnych krajów.Komentarze

Skomentuj