Summarize

logo PSL

Polskie Stronnictwo Ludowe rozpoczyna starania o utrzymanie obecnej polityki unijnej dla obszarów wiejskich.Przewodniczący klubu parlamentarnego PSL Jan Bury zapowiedział, że:
[blockquote style="1"]Polskie Stronnictwo Ludowe będzie walczyć o to, żeby jednak ta kwota nie była zmniejszana. Jeśli Unia Europejska pokaże, że wieś jest już zmodernizowana, to niestety może być tak, że w następnej agendzie te pieniądze mogą być coraz bardziej zmniejszane. My tego nie chcemy.[/blockquote]
W budżecie Unii Europejskiej przewidzianym na lata 2014-2020 ma się znaleźć o 6 mld euro mniej na rozwój rolnictwa. Zdaniem polityka ludowców takie działanie jest niesprawiedliwe dla najmłodszych państw UE, które od niespełna 7 lat mogły korzystać ze wsparcia unijnego, podczas gdy kraje takie jak Niemcy, Francja czy Hiszpania już od dawna korzystały z dobrodziejstw wspólnej polityki rolnej.

Jan Bury podkreślił jak ogromne znaczenie mają środki unijne dla rozwoju obszarów wiejskich, wpływając na modernizację produkcji, przetwórstwa i rozwój silnych struktur rolniczych.

Zmniejszenie budżetu na rozwój rolnictwa miałoby się wiązać ze wzrostem dotacji przeznaczonych na rozwój dużych miast, co dla wielu krajów nie jest korzystnym rozwiązaniem i Unii Europejskiej wcale nie będzie łatwo przeforsować tej zmiany. Sprzymierzeńcem Polski mogą okazać się Ci, którzy najwięcej zyskali dzięki wspólnej polityce rolnej, czyli wspomniane Niemcy, Francja i Hiszpania, które raczej nie dopuszczą do zmniejszenia dotacji dla obszarów wiejskich.Komentarze

Skomentuj