Summarize

kukurydza na polu

Zbiory kukurydzy na Ukrainie mają być ponad 2,5-krotnie wyższe niż 3 lata temu.

Ukraina w bieżącym roku zbierze rekordową ilość ziarna kukurydzy. Zbiory mają być 2,5-krotnie większe niż zaledwie trzy lata temu. Eksport ma wzrosnąć w jeszcze większym stopniu – poinformował Bank Gospodarki Żywnościowej.

Amerykański Departament Rolnictwa szacuje, że w obecnym roku Ukraina wyprodukuje około 29 mln ton ziarna kukurydzy, natomiast wg IGC będzie to 28 mln ton. Bez względu na to, który scenariusz się sprawdzi, obecny rok będzie rekordowy pod względem zbiorów kukurydzy. Poprzedni najlepszy wynik odnotowano w 2011 roku, kiedy to nasi sąsiedzi zebrali 22,8 mln ton ziarna.

Prognozy dla Polski mówią o około 3,5-4 mln ton, jednak warto zauważyć, że jeszcze w latach 2005-2007 produkcja ukraińskiej kukurydzy kształtowała się na poziomie 7 mln ton. W kolejnych dwóch latach wzrosła do poziomu 10,5-12 mln ton, aby obecnie osiągać wynik ponad 2,5 krotnie wyższy.

Na taki stan rzeczy największy wpływ miał zwiększony aż o 81 proc. areał upraw, a także zwiększenie o 34 proc. przeciętnych plonów. W obecnym roku wynika on przede wszystkim z dobrych warunków atmosferycznych w okresie wegetacji, a prawdopodobnie także z rosnącego zaangażowania środków produkcji w prowadzeniu upraw.

Warty odnotowania jest także znaczny wzrost eksportu ukraińskiej kukurydzy. W sezonie 2010/2011 kraj ten sprzedał 5 mln ton kukurydzy, podczas gdy w sezonie obecnym może to być wartość sięgająca nawet 18 mln ton, tak wynika z prognoz USDA. Oznacza to 260 proc. wzrost eksportu i czyni z Ukrainy trzeciego największego eksportera kukurydzy na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Jednocześnie kraj ten jest największym eksporterem ziarna kukurydzy na wschodniej półkuli.Komentarze

Skomentuj