Summarize

pole

Analitycy zgodnie przyznają, że grunty rolne w Polsce jeszcze nigdy nie były tak drogie. W pierwszym kwartale 2012 roku nastąpił wzrost cen za hektar ziemi o 20,2 procent – wynika z danych udostępnionych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Jeszcze pod koniec grudnia ubiegłego roku cena za hektar ziemi w obrocie prywatnym wynosiła niewiele ponad 20,5 tys. złotych. Po pierwszym kwartale bieżącego roku zaobserwowano wzrost o 4173 zł, co przekłada się na przeciętną cenę hektara ziemi na poziomie 24,8 tys. zł.

Tak wysokiej podwyżki nie spodziewał się prawdopodobnie nikt, co więcej jest to swoisty rekord, gdyż od momentu rozpoczęcia badań, czyli roku 2004, nie zanotowano tak dużych zmian. Do tej pory największy wzrost miał miejsce w I kwartale 2005 roku, a wyniósł 18,8 procent.

Specjaliści dopatrują się przyczyn takiego stanu rzeczy w bogatych inwestorach, którzy traktują grunty jako korzystną i bezpieczną lokatę. Ryzyko związane z inwestycjami na giełdzie, w waluty, lub w inne nieruchomości (np. mieszkania) jest znacznie większe, a i stopa zwrotu często przemawia na korzyść gruntów.

Największym zainteresowaniem cieszą się ziemie usytuowane w pobliżu dużych miast, a skala zainteresowania nimi sprawia, że powoli zaczyna się mówić o modzie na tego typu inwestycje. Ludzie, którzy kupili ziemię w I kwartale ubiegłego roku mogli zyskać średnio 27,7 procent w skali roku, podczas gdy przeciętna roczna lokata założona w tym samym czasie przyniosła zysk na poziomie 4 procent brutto.

Dodatkową metodą na podniesienie wartości ziem jest ich przekształcenie w grunty budowlane. Istotne w takim przypadku jest dobre położenie ziemi, najlepiej w pobliżu dużych miast i dróg. Warto także przed zakupem sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który w perspektywie czasu może przynieść dodatkowe zyski inwestorom.Komentarze

Skomentuj