Summarize

kukurydza na polu

Tegoroczne zbiory kukurydzy są wyjątkowo niezadowalające. W tym roku zebrano w przybliżeniu 3 mln ton kukurydzy, o 1,5 mln ton mniej niż w poprzednim roku.

Rzecznik Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Tadeusz Szymańczak określił tegoroczne ziarno jako słabe i wilgotne. Powodów takiego stanu ziarna kukurydzy jest kilka. Przede wszystkim zimna i długa wiosna, susza na przełomie lipca i sierpnia oraz przymrozki pod koniec września przyczyniły się do słabej jakości ziarna kukurydzy. Jak uważa Tadeusz Szymczak, jednak zebrana ilość 3 mln ton kukurydzy jest wystarczająca dla krajowego zapotrzebowania, które wynosi około 2,5 mln ton.

Rzecznik Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych czuje się również zaniepokojony importem taniego ziarna kukurydzy z Ukrainy, gdyż jak twierdzi, ta rujnuje rynek. Jak pokazują dane o cenach, suche ziarno kukurydziane jest sprzedawane na granicy po 530-560 zł za tonę, natomiast cena tony polskiej kukurydzy kosztuje 640-670 zł (plus VAT). Z kolei ceny kukurydzy mokrej, przy 30 procentach wilgotności, kształtują się w obrębie 480-490 zł/t. Ukraina  w tym roku osiągnęła dobry poziom zbiorów, który mniej więcej wynosi 26 mln ton, w tym około 18 mln ton chce przeznaczyć na eksport, z czego do Polski trafi mniej więcej 300-500 tys. ton. Szymańczak podkreślił, że jest to import w ramach kontyngentu bezcłowego. Zwrócił również uwagę, że w samym październiku przywieziono z Ukrainy 40 tys. ton ziarna kukurydzy.

Tadeusz Szymczak także podkreśla, że w tym roku rolnicy będą zmuszeni korzystać z wydłużonych terminów płatności za nasiona i nawozy, ponieważ produkcja kukurydzy jest  nieopłacalna. Przypomniał zeszłoroczną sytuację, gdy ceny kukurydzy, także mokrej, były wysokie, a wielu producentów zadecydowało o suszeniu ziarna, wówczas ceny również mokrego ziarna kukurydzy spadły i dlatego rolnicy musieli szybko sprzedać zbiory nawet po dość niskiej cenie. Taka sytuacja sprzed roku może zdecydować, że rolnicy, którzy nie posiadają magazynów nie zdecydują się na uprawę kukurydzy w przyszłym roku.Komentarze

Skomentuj