Summarize

Badania przeprowadzone przez Syngenta i Bayer CropScience pokazują, że środki ochrony roślin z grupy neonikotynoidów są warte dla brytyjskiego rolnictwa 630 milionów funtów rocznie.Badania na temat neonikotynoidów zostały przeprowadzone w celu sprawdzenia jaką rolę odgrywają one dla brytyjskiego rolnictwa. Dlaczego? Ponieważ, środki ochrony roślin na bazie neonikotynoidów spotkały się w ostatnim czasie z ostrą krytyką na Wyspach. Powodem jest ich negatywny wpływ na zdrowie pszczół. W niektórych państwach Europy te środki już zostały, ale Wielka Brytania wciąż waha się przed podjęciem decyzji.

Naukowcy, którzy studiowali działanie neonikotynoidów pokazali, że ochrona nasion przy ich pomoc to jedna z najbardziej zaawansowanych form ochrony roślin. Dzięki niej rolnicy mogą zwiększyć produktywność oraz opłacalność. Ponadto, taka ochrona pozwala na lepsze zarządzanie ryzykiem oraz ułatwia proces uprawy.

Raport naukowców mówi, że rocznie te pestycydy pozwalają zarobić brytyjskim rolnikom o 2 miliardy funtów więcej. Zdaniem autora raportu Steffena Noleppy, „zakaz stosowania tego rodzaju pestycydów będzie miał poważne konsekwencje dla zrównoważonej produkcji żywności w Europie”. Naleppa twierdzi, że zakaz odbije się na mniejszy zbiorach zbóż oraz doprowadzi do wzrostu cen produktów rolnych.Komentarze

Skomentuj