Summarize

World Trade Organization

Od 23 sierpnia Rosja stanie się pełnoprawnym członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO).Cała machina mająca na celu wprowadzenie Rosji w struktury WTO rozpoczęła się w grudniu 2011 roku, kiedy to strona rosyjska podpisała protokół w tej sprawie. Ratyfikacja protokołu przez izby rosyjskiego była już w zasadzie formalnością, które dopełnił prezydent Władimir Putin 21 lipca tego roku podpisując protokół.

Przystąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu wiąże się z wieloma zmianami w funkcjonowaniu tego państwa, ale także z licznymi szansami.
Zobowiązanie akcesyjne nakłada na Rosję obowiązek progresywnej zmiany opłat celnych, które obecnie wynoszą średnio 9,5 proc, do 6 proc. w 2015 roku. Będzie to istotna zmiana z punktu widzenia rosyjskiego importu, którą odczuć mogą także producenci z Polski.

Innym punktem, któremu podporządkować będzie się musiała Rosja, jest kwestia wymagań certyfikacyjnych, które od 23 sierpnia będą regulowane przez Układ o Środkach Sanitarnych i Fitosanitarnych (WTO Agreement on Sanitary and Phytosanitary Measueres). Z punktu widzenia eksporterów, handel z Rosją przestanie być tak uciążliwy, a wszelkie utrudnienia administracyjne będą musiała ustąpić miejsca standardom WTO.Komentarze

Skomentuj