Summarize

Cło na pomidory i ogórki

Od 23 sierpnia Rosja będzie pobierać niższe cło na import pomidorów i ogórków. Ma to związek z przystąpieniem tego kraju do Światowej Organizacji Handlu (WTO).Rosyjska gazeta RBC Daily podaje, że korzyści płynące z członkowstwa w WTO odczują przede wszystkim konsumenci. Zniesienie wielu barier handlowych pozwoli na zmniejszenie kosztów utrzymania. Tańsze towary importowane mogą pomóc także w obniżce cen krajowych produktów, przynajmniej u wytwórców, którzy korzystają z importowanych części i urządzeń. Tamtejsze ministerstwo rozwoju gospodarczego prognozuje obniżki cen takich produktów jak ryby, owoce, warzywa, orzechy, czekolada, kwiaty, wysokojakościowe wina i napoje alkoholowe, lekarstwa, tekstylia, obuwie, materiały budowlane, wyroby jubilerskie, meble, elektronika, urządzenia AGD, wyroby kosmetyczne, środki czystości, samochody.

W przypadku importu warzyw, istotny jest fakt, iż zmienią się cła nakładane na te produkty. Taryfa Komisji Europejskiej zakłada, że cło na import pomidorów zmniejszy się z obecnych 15 proc., ale co najmniej 0,12 euro/kg do 0,1 euro za kilogram. Stawka ta ma obowiązywać od 1 czerwca do 30 września.

W przypadku ogórków cło zmniejszy się do 15 proc., ale co najmniej 0,08 euro/kg z 15 proc. i 0,12 euro/kg.

Zmianom nie ulegną cła na przywóz ziemniaków jadalnych, które wynoszą 5 proc. wartości i 15 proc., w przypadku ziemniaków skrobiowych. Cło na import kapusty, marchwi, cebuli, rzepy i buraków ćwikłowych będzie wynosiło 15 procent.Komentarze

Skomentuj