Summarize

Państwowe grunty rolne

Agencja RIA-Novosti dotarła do informacji rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, z których wynika, że w połowie sierpnia zbiory zbóż w Rosji są niższe niż rok temu.Dokładnie do połowy sierpnia zebrano 44,8 mln ton zbóż. W tym samym czasie w ubiegłym roku, zbiory były wyższe o 8 proc. i wynosiły 48,5 mln ton. Dość duży spadek jest zauważalny także w tegorocznych plonach. Z jednego hektara uzyskiwano średnio 20,3 kwintale ziarna – rok temu było to 28,1 kwintala.

Niskie plony są spowodowane są niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które notowane były właściwie od początku roku. Zimowe mrozy osłabiły uprawy, które zostały zniszczone latem przez susze.

Rosjanie w kolejnych prognozach obniżają wielkość oczekiwanych zbiorów, co negatywnie wpływa na światowe rynki zbóż. Eksperci obawiają się zachowania Rosji, która jest jednym z głównych eksporterów ziarna, i która może mieć ogromny wpływ na jego ceny. Głównym tematem spekulacji jest ograniczenie rosyjskiego eksportu, co w przypadku niskich zbiorów, a na takie się zanosi, jest wielce prawdopodobne. Konsekwencją takiego obrotu spraw będzie kolejna zwyżka cen na światowych rynkach. Podobna sytuacja miała miejsce w 2010 roku, kiedy to władze rosyjskie w wyniku wyjątkowo niskich zbiorów, zdecydowały na ograniczenie eksportu zbóż, które trwało prawie rok i znacznie podniosło ceny pszenicy na świecie.Komentarze

Skomentuj