Summarize

Rosja

Pojawiające się w wielu rejonach świata informacje o suszy, wywołują w Rosji efekt masowej paniki. Obywatele tego kraju, wykupują ze sklepów mąkę i kaszę, w obawie przed potrzebą radzenia sobie z katastrofą atmosferyczną, podbijając w ten sposób ceny tych produktów.Nadmierny popyt znalazł oczywiście odzwierciedlenie w cenach mąki i paszy, które dość szybko wzrosły. Firma inFOLIO Research Group odnotowała w lipcu ogromny popyt na mąkę i jednoczesny wzrost cen, który w stosunku do lipca 2011 roku wynosi +8,2 procent. Zauważalny jest także rosnący popyt na kaszę ryżową (o 2,1 procent) i kaszę gryczaną (o 1,2 procent).

Szef firmy inFOLIO Research Group twierdzi, że tak dużego zapotrzebowania na te produkty nie da się zignorować. Zapasy, które robią ludzie na wypadek klęski nieurodzaju, nie dotyczą tylko starszego pokolenia, ale także ludzi w wieku średnim.

Wzrost popytu na te produkty wywołuje gwałtowny wzrost cen. Analitycy w Obwodzie Moskiewskim zanotowali wzrost cen mąki w ubiegłym miesiącu o 25 proc., makaronów o 16 proc. i kaszy o 21 proc.

Według prognoz, w tym roku w Rosji zostanie zebrane ok. 47 mln ton pszenicy, a zbiory wszystkich zbóż szacowane są na 70 – 75 mln ton.Komentarze

Skomentuj