Summarize

Unijne jaja

W październiku w większości państw UE, w tym w Polsce, ceny jaj wzrosły.

Jak podaje FAMMU/FAPA, powołując się na dane Komisji Europejskiej, w październiku 2013 roku średnia unijna cena sprzedaży jaj spożywczych klasy L i M wyniosła 129,23 EUR/100 kg i była o ok. 4 proc. wyższa niż we wrześniu, ale też o 20 proc. niższa przed rokiem. W stosunku do przeciętnej z ostatnich 5 lat ceny wzrosły o 6 proc.

W poprzednim miesiącu ceny jaj wzrosły w zdecydowanej większości państw członkowskich, a wyjątkami były Chorwacja, Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Dania, Irlandia, Estonia i Cypr. Największe wzrosty zanotowano na rynku rumuńskim, słowackim i czeskim, gdzie ceny wzrosły odpowiednio o 13, 12 i 11 procent w skali miesiąca. Najwyższe ceny jaj można było zaobserwować na rynku włoskim i szwedzkim, co staje się już niejako tradycją. Mieściły się one w przedziale od 212 do 228 euro za 100 kg. Najniższe ceny zanotowano natomiast w Hiszpanii i Belgii, gdzie za 100 kg jaj trzeba było zapłacić średnio 99 euro.

W Polsce ceny jaj zwiększyły się na przestrzeni miesiąca o 5 proc. i osiągnęły poziom 124 euro/100 kg. Jest to cena o 4 proc. niższa od średniej zanotowanej w tym okresie w całej Unii. W stosunku do tego samego okresu w roku 2012, polskie jaja były tańsze o 23 proc.

Wzrost cen jaj wydaje się być tylko początkiem takiego trendu na unijnych rynkach. W pierwszym półroczu obecnego roku obserwowaliśmy zupełnie odwrotną sytuację, która była wywołana odbudową produkcji po zeszłorocznej wymianie klatek dla kur niosek. Spadki cen zatrzymały się dopiero w lipcu i po dwumiesięcznym okresie stabilizacji cen, od września ich poziom zaczął wzrastać. Taka sytuacja jest wynikiem przede wszystkim wzrostu opłacalności eksportu.

Wywóz sektora jaj z UE w pierwszych ośmiu miesiącach br. wzrósł w skali roku o ok. 8 proc., pomimo 12 proc. spadku wysyłek do głównego importera – Japonii – poinformowali analitycy FAMMU/FAPA, dodając, że sytuację uratowały wyższe dostawy unijnych jaj i przetworów jajecznych do Rosji (+86 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (+378 proc.), Libii (+48 proc.), Omanu (+247 proc.) i Turcji (+25 proc.).Komentarze

Skomentuj