Summarize

Kontrole w polskich zakładach mięsnych

Polskie zakłady mięsne i mleczarnie zostaną skontrolowane przez rosyjskie służby weterynaryjne.

Do 22 listopada rosyjskie służby weterynaryjne mają skontrolować polskie zakłady mięsne i mleczarnie posiadające uprawnienia do handlu z Rosją - powiedział szef polskiej weterynarii Janusz Związek. Rosyjskie kontrole obejmą także audyt polskiego systemu weterynaryjnego.

Kontrole rosyjskich służb weterynaryjnych obejmą łącznie 18 zakładów, które posiadają zgodę na eksport swoich produktów do Rosji. Trzy grupy rosyjskich inspektorów rozpoczęły swoje działania we wtorek, a koniec prac planowany jest na 22 listopada.

O poddanie się takiej kontroli wnioskowało ponad 40 polskich firm, które były zainteresowane eksportem swoich produktów na wschodni rynek. Spośród nich to sami Rosjanie wytypowali 18 zakładów.

Trwa również audyt systemu nadzoru weterynaryjnego. Oceniana jest nie tylko praca polskich inspektoratów, ale także możliwość identyfikacji pochodzenia produktów w sklepach. Zaplanowane zostało także spotkanie w inspektoracie granicznym w Koroszczynie koło Terespola oraz wizyta w zakładzie higieny weterynaryjnej w Siedlcach - wskazał Związek.

Janusz Związek powiedział również, że w tym tygodniu odbyło się w Puławach spotkanie polsko-rosyjskiej grupy roboczej ds. weterynaryjnych. Polskie służby przedstawiły informacje nt. nieprawidłowości wskazywanych przez rosyjskie służby w handlu między Polską a Rosją. Wiadomo także, że rozmowy dotyczyły sposobów zabezpieczeń eksportowanych towarów, a także wzorów podpisów na dokumentach.

Raporty z przeprowadzonych kontroli zostaną przekazane stronie polskiej dopiero po powrocie Rosjan do Moskwy. W chwili obecnej pozwolenia na eksport wyrobów do Rosji mają 54 zakłady mięsne i 55 mleczarni.Komentarze

Skomentuj