Summarize

Flaga RPA

Na rynek mięsa i drobiu Republiki Południowej Afryki, już niedługo trafi znaczna ilość mięsa i drobiu z Polski, a stanie się to, jak tylko zostaną podpisane kontrakty między polskimi dostawcami a  południowoafrykańskimi importerami.

Przypuszczalny poziom importu mięsa i drobiu do RPA w roku 2014 wyniesie  407 tys. ton drobiu, ponad 5 tys. ton cielęciny oraz 44 tys. ton wieprzowiny. Prognozy na przyszły rok dotyczące południowoafrykańskiego importu są optymistyczne i wskazują na ciągły jego wzrost. Omawiana szansa dla Polski i polskich firm pojawiła się, gdy Republika Południowej Afryki przyblokowała dostawy drobiu z  Brazylii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec, które zostały objęte cłami  antydumpingowymi.

Wszelkie wytyczne w sprawie eksportowania polskiego mięsa na rynek południowoafrykański zostały ustalone w trakcie wizyty w RPA ministra rolnictwa  Stanisława Kalemby, natomiast główny lekarz weterynarii Janusz Związek w południowoafrykańskim Ministerstwie Rolnictwa omówił sprawy dotyczące zezwoleń i procedur.

Jak pokazują dane, na najwyższe tempo wzrostu polskiego eksportu ma wpływ sprzedaż artykułów rolno-spożywczych, a południowoafrykański popyt na polskie kurczaki tylko podniesie poziom eksportu mięsa, który w trzech ostatnich kwartałach podniósł się do poziomu 14,4 mld euro, czyli o 12,3 procent.

 Komentarze

Skomentuj