Summarize

Bank Gospodarki Żywnościowej przedstawił analizę światowego rynku nawozów.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Bank Gospodarki Żywnościowej 3 kwartał tego roku na rynku nawozów charakteryzował się stabilnością cen. Główne produkty nie notowały ani gwałtownych spadków, ani gwałtownych wzrostów. Jedynym produktem, którego cena w tym okresie się mocniej zmieniła był mocznik. Potaniał on o 10-13% w stosunku do okresu kwiecień-czerwiec 2012.

Jeśli chodzi o zmiany cen nawozów w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim zaobserwowano dużo większe zmiany. W przypadku mocznika jest to obniżka o 25%. W tym roku tańsze są również nawozy fosforanowe (-10%). W przypadku nawozów potasowych zanotowano wzrost na poziomie 10%.

Światowa koniunktura na nawozy jest słaba. Zdaniem analityków z Banku Gospodarki Światowej jest to spowodowane głównie mniejszym popytem ze strony Indii i Pakistanu. Powodem dla którego Indie kupują mniej nawozów jest fakt, że rząd indyjski obniżył subsydia dla rolników na ten cel. Pomimo tego, należy być dobrej myśli i spodziewać się wzrostu popytu już w 4 kwartale tego roku.Komentarze

Skomentuj