Summarize

Sovecon

Największa rosyjska agencja zajmująca się analizą rynków rolnych, obniżyła prognozy dotyczące tegorocznych plonów zbóż w Rosji.SovEcon już po raz drugi w tym miesiącu obniżył prognozy, wyjaśniając to wyjątkowo suchą aurą i ostrzegając przed potencjalnymi problemami rosyjskich eksporterów z utrzymaniem konkurencyjnej ceny na rynkach zbytu.

Wpływowa agencja analityczna ścięła prognozy do 85 milionów ton, z zakładanych wcześniej 88,5 milionów, uzasadniając ten ruch „upałami i suszami panującymi w wielu regionach kraju”.

W czasie gdy w końcu, po długim czasie oczekiwania, w wielu z zagrożonych regionów spadł deszcz, dyrektor zarządzający SovEcon Andriej Sizow powiedział, że to „zdecydowanie za późno by poprawić kiepską sytuację i wpłynąć na zmniejszenie strat”.

Największe problemy mają rolnicy w okolicach Wołgogradu, Woroneża, na Uralu i Syberii. Są zmuszeni do wcześniejszego rozpoczęcia żniw.
Mimo wszystko, nawet po ścięciu prognoz zbiorów pszenicy o trzy miliony ton (do 56,2 milionów ton), prognozowane wyniki są grubo powyżej słabiutkiego dla rosyjskiego rolnictwa roku 2010, w którym do silosów trafiło 41,5 miliona ton. Nie mniej jednak w porównaniu do ubiegłego wyniku 56 mln ton pszenicy, sytuacja nie wygląda najlepiej. To wpłynie niechybnie na rynki światowe, ponieważ pszenica rosyjska jest co roku pożądanym towarem eksportowym, ze względu na konkurencyjną cenę.

Niektórzy rolnicy zakontraktowali już sprzedaż pszenicy w lipcu po cenie 250-255 dolarów za tonę. Teraz okazuje się, że wypełnienie tych zobowiązań może być nie lada problemem.Komentarze

Skomentuj